Reklam
Reklam

2018 YKS üniversite tercihi ÖSYM ais giriş sayfası ve tercih işlemleri!

Yükseköğretim Kurumları Sınavı sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte gözler tercih ve yerleştirmelere çevrildi. Bu sene ilk kez düzenlenen sınavın tercihleri ise büyük merak konusu oldu. Peki 2018 YKS tercihleri nasıl yapılır? ÖSYM ais giriş ekranı sayfası...

2018 YKS üniversite tercihi ÖSYM ais giriş sayfası ve tercih işlemleri!
2018 YKS üniversite tercihi ÖSYM ais giriş sayfası ve tercih işlemleri! Admin
Bu içerik 1103 kez okundu.
Reklam

2018 - 2019 üniversite tercihleri için heyecan dorukta. YKSyani Yükseköğretim Kurumları Sınavı sonuçlarının açıklanmasıyla yerleştirme ve tercih işlemleri için geri sayım başladı. 07 Haziran salı günü itibariyle başlayan YKS tercih işlemleri nasıl yapılır? Bu sene sınav sisteminin değişmesiyle birlikte üniversite tercih işlemleri en çok merak edilenler listesine girdi.

Kurum tarafından yapılan resmi açıklamaya göre başvurular sadece ÖSYMAİS sayfasında gerçekleşecek. ÖSYM sınav merkezlerinde başvurular yapılmayacaktır. https://ais.osym.gov.tr/ giriş sayfasına ulaşmak için bağlantıya tıklayınız.

 

Karşınıza çıkan ekranda TC Kimlik no ve şifrenizi kullanarak giriş yaptıktan sonra üniversite yerleştirme işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz.

Daha detaylı bir anlatım için "YKS tercihleri nasıl yapılır" haberimizi ziyaret edebilirsiniz...

 

YKS TERCİH İŞLEMLERİ NE ZAMAN SONA ERECEK?

ÖSYM tarafından alınacak olan YKS tercihleri 07 Haziran'da başlayıp 14 Ağustos 2018 tarihinde saat 23:59’ta sona erecek.

ÜNİVERSİTE TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Ağustos ayı itibariyle YKS tercih sonuçları süreç tamamlandıktan sonra iki hafta içerisinde açıklanması bekleniyor. Buna göre üniversiteye kayıt yaptıracak öğrenciler bir an önce açıklanmasını bekledi YKS tercih sonuçları çok kısa bir süre içerisinde ulaşmış olacak. Sonuçlar ÖSYM'nin resmi sitesinden duyurulacak ve başka bir yerden öğrenilmeyecek.

ÖSYM'NİN AÇIKLADIĞI TABLO 3 VE TABLO 4 NEDİR? NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Üniversite öğrenci adayları YKS (Yükseköğretim Kurumları) sınavından 150 puan ve üzeri aldıysa, iki yıllık bölümler için Tablo 3 üzerinden başvurular yapabilirken, 180 puan ve üzeri için dört yıllık bölümler için başvuru yapabilir. 180 puan altında puan alanlar Tablo 4’ten başvuru yaparsa, geçersiz sayılacaktır.

Tablo 3 ve Tablo 4'e ulaşmak için tıklayınız

BAŞVURU TARİHLERİ SONA ERDİKTEN SONRA SIRALANDIRMADA DEĞİŞİKLİK OLUR MU?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan açıklamaya göre tercih süresi içerisinde kaydedilen tercih sıralamasında veya yeni tercihlerde sıralama yapılabilir . 15 Ağustos 2018 saat 00:00’dan sonra başvurularda değişiklik yapılamaz ve hiç bir şekilde müdahale edilemez.

UZMANLAR UYARIYOR! TERCİH YAPARKEN BU KONUYA DİKKAT!

Geçen seneye göre çok sürpriz yerleşmeler olabileceğini, bazı programların başarı sıralarının düşebileceğini düşünen uzmanlar  “Özellikle Eşit Ağırlık ve Sözel bölümler için bu beklenti daha da yüksek. Adaylar morallerini bozmadan çok geniş bir aralıktan tercihlerini yapmalılar. 24 tercih hakkı bulunduğu için mümkün olduğunca fazla tercih yapsınlar. Belki de hiç beklemedikleri bir yere yerleşecekler.” dedi

Kaynak; Haber7.com

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türk hacker grubu ABD'yi sallamaya devam ediyor
Türk hacker grubu ABD'yi sallamaya devam ediyor
Yeni dönem Açıköğretim Lisesi (AÖL) kayıt ve kayıt yenilemesi ne zaman?
Yeni dönem Açıköğretim Lisesi (AÖL) kayıt ve kayıt yenilemesi ne zaman?